سلاح های گوناگون تاریخی که در سال 2020 کشف شدند

به گزارش یادداشت سریع، ایسنا/ این خبر پیرامون سلاح های گوناگون تاریخی که در سال 2020 کشف شدند، برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

سلاح های گوناگون تاریخی که در سال 2020 کشف شدند

داستان چیست؟

شمشیرهای باستانی، خنجرهای حکاکی شد و حتی یک توپ جنگی تاریخی از جمله اکتشافات باستان شناسی قابل توجه سال 2020 محسوب می شوند که جزئیات بیشتری را درباره گذشته در اختیار کارشناسان قرار داده اند و هزاران سال از تاریخچه انسان از عصر یخ تا قرون وسطی را شامل می شوند.

در این گزارش به منتخبی از سلاح های گوناگون تاریخی که در سال 2020 کشف شدند، اشاره می کنیم:

یک تکه چوب متعلق به عصر یخ

نخستین سلاح این فهرست به عصر یخ یعنی دورانی که گونه منقرض شده انسان هایدلبرگی از ابزارهایی برای شکار استفاده می کردند بازمی گردد. خبر اکتشاف یک تکه چوب 64.5 سانتیمتری که در گذشته برای پرتاب مورد استفاده قرار می گرفته برای نخستین بار در آوریل منتشر شد. این تکه چوب که در آلمان کشف شده است به حوالی 300هزار سال پیش تعلق دارد و گمان می رود برای زخمی کردن و یا کشتن حیوانات کوچک همچون خرگوش و اردک مورد استفاده نهاده شده باشد.

انسان های هایدلبرگی همچنین از نیزه های بلند برای شکار استفاده می کردند. بیشتر چنین سلاحهای چوبی مدتهاست که از بین رفته اند، اما نمونه های نادری از چنین سلاحهایی در شونینگن واقع در آلمان کشف شده است.

یک شمشیر بسیار قدیمی

در سال 2020 تعیین شد شمشیر قدیمی که در ابتدا تصور می شد به قرون وسطی تعلق دارد قدمتی بسیار بیشتر از آنچه که پیشتر تصور می شد دارد و در حقیقت یکی از قدیمی ترین شمشیرهایی بشمار می رود که تا به امروز کشف شده اند.

این شمشیر در سال 2017 و توسط ویتوریا دال آرملینا، دانشجوی دکترای باستان شناسی کشف شد و سپس بعنوان یک اثر چند صد ساله متعلق به قرون وسطی در یک موزه به نمایش گذاشته شد. اما در همان زمان تردیدهایی درباره قدمت این اثر مطرح شد چراکه از نظر دال ارملینا ویژگی های این اثر بیشتر به سلاحهای عصر برنز شباهت دارد. با ادامه آنالیز ها و تحقیقات بر روی این شمشیر کارشناسان در نهایت اعلام کردند این شمشیر به عصر برنز یعنی حدود پنج هزار سال پیش تعلق دارد. این نوع شمشیر برای نخستین بار در آناتولیا ساخته شده است.

شمشیری با حکاکی و طراحی زیبا

در سال 2020 مردی در جمهوری چک که برای جمع آوری قارچ به جنگل رفته بود بطور اتفاقی به یک شمشیر باستانی و یک تبر برنزی برخورد.

ظاهر شمشیر کشف شده قابل توجه است. قبه و دسته شمشیر با حکاکی های دایره ای و هلالی شکل تزئین شده است. باستان شناسان پس از انجام آزمایش های مختلف بر آثار کشف شده دریافتند این شمشیر برنزی حکاکی شده در طول عصر برنز و در اروپای شمالی ساخته شده و شباهت بسیاری به شمشیرهای وسبی دارد. نخستین نمونه ها از چنین شمشیرهایی در شهری به نام وسبی واقع در سوئد کشف شده است.

نوع فلزی که در این شمشیر بکار رفته به احتمال زیاد در خارج از منطقه ای که در آن کشف شده ساخته شده است، با این حال انتظار می رود تبر برنزی کشف شده فراوری همان منطقه باشد.

باستان شناسان معتقدند این شمشیر کشف شده در زمان گذشته یک وسیله گران قیمت بوده و به احتمال زیاد از آن در مراسمهای تشریفاتی استفاده می شده و کاربرد چندانی در نبردها نداشته است.

کشف سلاح در قبر

حدود 2500 سال پیش در نقطه ای که اکنون بخشی از صربستان محسوب می گردد یک مرد، دو زن و یک کودک در یک قبر دفن شدند. باستان شناسان در کنار بقایای این افراد مجموعه ای از گنجینه های تاریخی به همراه خنجر، چاقو و تبرهای عصر برنز کشف کردند.

افرادی که در این قبر دفن شده اند به فرهنگ تاگار تعلق داشتند. سلاحها در حالی کشف شدند که در کنار بقایای مرد و زن جوان تر قرار داشتند. دفن کردن زنان به همراه سلاح در فرهنک تاگار عجیب نیست، چرا که اغلب آنها تیر وکمان در اختیار داشتند. کارشناسان معتقدند مرد و زن در زمان مرگ در دهه 30 و 40 زندگیشان بوده اند. در قسمتی از این قبر نیز بقایای زنی که بطور خمیده در قبر قرار داده شده بود کشف شد که گمان می رود در زمان مرگ حدود 60 سال داشته است. باستان شناسان در این قبر بقایای یک کودک کمتر از یک ماه را نیز کشف کردند.

سلاحی از جنس استخوان

کشف دسته یک چاقو از جنس استخوان در انگلستان نشان دهنده خلاقیت گذشتگان در ساخت سلاح است. این دسته چاقو نخستین بار در دهه 70 میلادی کشف شد، اما امسال مورد آنالیز نهاده شد و نتایج آن منتشر شد.

این اثر در قبر چهار کودک که استخوان های آنها سوزانده شده بودند کشف شد. کارشناسان معتقدند جنس دسته این چاقو از استخوان گاو یا اسب ساخته شده است. اثری از تیغه این چاقو باقی نماند، اما به نظر می رسد انداره چاقو معادل یک چاقو آشپرخانه کنونی باشد.

خنجر یک سرباز رومی

در سال 2020 یک خنجر 35 سانتیمتری داخل قبر یک سرباز رومی واقع در آلمان کشف شد. بازسازی و پاکسازی این خنجر 9 ماه زمان برد و در نهایت ظرافت و حکاکی های روی این خنجر نمایان شد.

این خنجر در گورستان یک پایگاه نظامی رومی کشف شد و یکی از معدود سلاحهای کشف شده ای بشمار می رود که تا به امروز در این محوطه کشف شده است.

تیغه این شمشیر از آهن ساخته شده است و قبضه آن با نقره تزئین شده است. برای طراحی غلاف این خنجر نیز از نقره و شیشه های سرخ استفاده شده است. نکته قابل توجه درباره این خنجر آن است که رومی ها با سلاح هایشان دفن نمی شدند و وجود این خنجر در کنار بقایای یک سرباز رومی اکتشافی غیرمعمول است.

شمشیر یک جنگجوی وایکینگی

زمانیکه باستان شناسان به قبر 1100ساله یک جنگجوی وایکینگی واقع در نروژ برخوردند، از کشف یک شمشیر در داخل آن غافلگیر نشدند، چرا که مردهای وایکینگی اغلب با سلاح هایشان دفن می شدند. نکته قابل توجه در خصوص این اکتشاف وجود شمشیر در سمت چپ جنگجو بود، چرا که شمشیر وایکینگ ها اغلب درحالی کشف می شوند که در سمت راست جنگجو قرار داده شده اند.

یک جنگجو راست دست معمولا شمشیر را در سمت چپ بدنش نصب می کرد تا بتواند راحت تر آن را از غلاف خارج کند. اینکه جنگجویان وایکینگی درحالی دفن می شدند که شمشمیرهایشان در سمت راستشان قرار داده می شد می تواند بر این طرز فکر دلالت داشته باشد که وایکینگ ها به مقوله وارونه بودن مسائل در دنیای پس مرگ اعتقاد داشتند.

براساس این فرضیه جنگجویی که در نروژ دفن شده است چپ دست بوده و در دوران حیات شمشیر را در سمت راست بدنش نصب می کرد. بنابراین این شمشیر در سمت چپ جسدش قرار داده شده بود تا برای زندگی پس از مرگش مناسب باشد.

شمشیری در دریاچه

در قرن شانزدهم میلادی جسد یک جنگجوی قرون وسطایی از اعماق یکی از دریاچه های لیتوانی سر درآورد و در امسال بود که بقایای آن در کنار سلاح های این جنگجو در جریان آنالیز یک پل کشف شد. در کنار جسد این جنگجو که در عمق 9 متری آب دفن شده است دو چاقو با دسته های چوبی و یک شمشیر آهنی سالم کشف شد.

توپ جنگی قدیمی

اثر تاریخی که امسال در کرواسی کشف شد در نگاه اول شبیه به یک قمقمه عظیم به نظر می رسد، اما در حقیقت یک توپ جنگی متعلق به قرن 17 یا 18 میلادی است. این توپ جنگی که از جنس برنز است در کنار بقایای یکی از دیوارهای یک قلعه نظامی کشف شد. به گفته کارشناسان امکان دارد از این توپ جنگی برای دفاع یا در مراسمهای مختلف استفاده شده باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1595

به "سلاح های گوناگون تاریخی که در سال 2020 کشف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلاح های گوناگون تاریخی که در سال 2020 کشف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید