زمان واریز سود سهام عدالت

به گزارش یادداشت سریع، به گزارش خبرنگاران، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به پرداخت50 درصد از سود سهام عدالت در اسفند ماه سال گذشته که مربوط به عملکرد 36 شرکت سرمایه پذیر سهام عدالت در سال 98 بود، گفت: پرداخت سود شرکت ها به این ترتیب است که بعد از برگزاری مجمع شرکت، پرداخت سود معین گردد و تا 8 ماه بعد از مجمع، شرکت ها موظف هستند سود را به سهامداران پرداخت نمایند. برای اینکه این فرآیند بتواند به صورت متمرکز انجام گردد سازمان بورس تصمیم گرفته است که سود سهامداران مستقیم سهام عدالت و هم سود سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در شرکت سپرده گذاری مرکزی تجمیع و به طور هماهنگ به حساب سهامداران عدالت پرداخت گردد.

زمان واریز سود سهام عدالت

وی در ادامه اضافه کرد: بر اساس همین برنامه زمانی توزیع سود شرکت ها، 50 درصد سود که تا قبل از سال جمع شده بود در اسفند ماه پرداخت شد و مقرر شد 50 درصد به جای مانده هم در اسرع وقت پرداخت گردد؛ البته متاسفانه بعضی از شرکت های سرمایه پذیر که باید در آن موعد زمانی سود را پرداخت می کردند در پرداخت سود تاخیر داشتند و به همین دلیل برنامه پرداخت سود به تاخیر افتاد.

دهقان دهنوی با بیان اینکه از امشب پرداخت مرحله دوم سود انجام می گردد، گفت: مایل بودیم همه 50 درصد به جای مانده سود را پرداخت کنیم، ولی دو اتفاق مانع شد که این سود واریزی از 50 درصد کمتر باشد. یکی اینکه دو مورد از شرکت های سرمایه پذیر افزایش سرمایه داشتند و این افزایش سرمایه می توانست از محل سود سهامداران انجام گردد؛ البته به نفع سهامدار بود که در افزایش سرمایه شرکت نمایند و از مزایای دریافت سهم نو بهره مند شده و ارزش بیشتری برایشان ایجاد گردد. براین اساس، تصمیم گرفتیم تا سود را از این دو شرکت نگیریم تا سهامداران در افزایش سرمایه شرکت نمایند. در نظر داشته باشید که این دو شرکت متاسفانه سود خود را پرداخت نکردند. شرکت مخابرات ایران یکی از این دو شرکت است که با وجود به خاتمه رسیدنموعد 8 ماهه خود هیچ بخشی از سود خود را پرداخت ننموده است؛ دومین شرکت هم شرکت مپنا است که تا به امروز تنها تقریبا یک سوم سود خود را پرداخت نموده اما هنوز دو سوم آن را پرداخت ننموده است.

وی ادامه داد: خلف وعده این شرکت ها و بعضی شرکت های دیگر که سود را با تاخیر پرداخت کردند، (البته طبق ضوابط انضباطی سازمان بورس برخورد لازم با آنها صورت خواهد گرفت) باعث شد که تا امروز پرداخت سود سهامداران عدالت به تاخیر بیافتد و ما نهایتا تصمیم گرفتیم که بدون دریافت سود از این دو شرکت آنچه که تا به امروز تجمیع شده است از سود که حدود 40 درصد سود است را به سهامداران عدالت پرداخت کنیم.

دهقان دهنوی با بیان اینکه این 40 درصد برای کسانی که برگه سهام عدالت یک میلیون تومانی یا ارزش سهام آنها یک میلیون تومان بوده کمی بیش از 144 هزار تومان خواهد بود و برای کسانی که ارزش سهام آنها 530 هزار تومان بوده است، اندکی بیش از 76 هزار تومان خواهد بود و سایر سهامداران هم به همین تناسب سود دریافت می نمایند.

وی خاطر نشان کرد: افرادی که بخشی از سهامشان را قبل از تقسیم سود گذشته فروخته اند به همان میزان که سهامشان به جای مانده، سود به آنها تعلق خواهد یافت.

به گفته رئیس سازمان بورس پرداخت این سود، امشب آغاز شده و طی امشب و فردا امیدوار هستیم که بتوانیم به همه حساب هایی که معتبر است و نزد سازمان بورس، شرکت سپرده گذاری مرکزی و سازمان خصوصی سازی ثبت شده است و قبلا هم سود به آن پرداخت شده، واریزی داشته باشیم. کسانی که سود به حسابشان واریز نشده است می توانند با شماره های شرکت سپرده گذاری مرکزی تماس بگیرند و آن را برطرف نمایند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1899

به "زمان واریز سود سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان واریز سود سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید