روش های تقویت مغز پس از دوره مبارزه با کووید-19

به گزارش یادداشت سریع، پیامدهای ناشی از کووید-19، تاثیرات قابل توجهی بر روحیات و مغز به همراه دارند؛ به همین دلیل باید روش هایی برای تقویت مغز و کاهش میزان این تاثیرات معرفی شوند.

روش های تقویت مغز پس از دوره مبارزه با کووید-19

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایپست، شکی نیست که سال 2020 به خاطر همه گیری کووید-19، سالی سخت و غم انگیز برای همه بوده است اما در حال حاضر، واکسن هایی در دست ساخت هستند و شاید بتوان امیدوار بود که در سال 2021، شرایط به صورت عادی بازگردد و سال شادی پیش رو باشد.

با وجود این، سال ها اضطراب، غم و تنهایی می توانند به سادگی، موجی از منفی گرایی را پدید آورند که به سختی می توان از آن عبور کرد. دلیل بروز منفی گرایی این است که استرس مزمن، مغز را تغییر می دهد و گاهی اوقات هنگامی که حال خوبی نداریم، نسبت به انجام دادن کارهایی که در واقع می توانند حس بهتری به ما بدهند، تمایلی نشان نمی دهیم.

برای لذت بردن از زندگی خود در سال 2021 باید عادت های مخرب را کنار بگذاریم و سطح انرژی خود را پس بگیریم. برای این کار، در بعضی موارد باید خود را به انجام دادن کارهایی وادار کنیم که حال ما را به تدریج بهتر می نمایند. اگر علائم شدیدتری را تجربه می کنید، بهتر است با یک متخصص در خصوص درمان یا دارو به مشورت بپردازید.

1. مهربان و مفید باشید

مهربانی، نوع دوستی و همدلی می تواند بر مغز تاثیر بگذارد. پژوهشی نشان داده است که یاری اقتصادی خیرخواهانه، سیستم پاداش مغز را با روشی مشابه دریافت واقعی پول، فعال می نماید. این امر در خصوص یاری کردن به افرادی که مورد ظلم قرار گرفته اند نیز صدق می نماید.

داوطلب شدن برای چنین فعالیت هایی می تواند به زندگی معنا ببخشد و همچنین، شادی، سلامتی و رفاه را افزایش دهد. افراد مسن که به صورت منظم داوطلب می شوند نیز رضایت بیشتری از زندگی دارند و افسردگی و اضطراب آنها کاهش می یابد. به طور خلاصه می توان گفت که شادمان کردن دیگران، راه خوبی برای شادمان کردن خود به شمار می رود.

2. ورزش کنید

ورزش کردن، هم با سلامت جسمی و هم با سلامت روحی بهتر در ارتباط است و می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق و کاهش افسردگی یاری کند. ورزش در دوران کودکی، به داشتن عملکرد بهتر در مدرسه یاری می نماید و در بزرگسالان جوان نیز به داشتن عملکرد بهتر شغلی می انجامد. ورزش کردن در بزرگسالان مسن تر، عملکرد شناختی را حفظ می نماید و به مقاومت در برابر بیماری های عصبی مانند فراموشی می انجامد.

آنالیز ها نشان می دهند که حجم مغز افرادی که تناسب اندام بالاتری دارند، بیشتر است و همین موضوع، با عملکرد شناختی بهتر در افراد مسن ارتباط دارد. افرادی که ورزش می نمایند، عمر طولانی تری دارند. یکی از روش های راه اندازی مجدد مغز، بیرون رفتن و استفاده از هوای تازه هنگام پیاده روی سریع، دویدن یا دوچرخه سواری است. حتما اطمینان حاصل کنید که ورزشی که از آن لذت می برید را انتخاب نموده اید تا ادامه یافتن آن تضمین گردد.

3. خوب غذا بخورید

تغذیه می تواند تاثیر قابل توجهی بر رشد و سلامت ساختار مغز و عملکرد آن داشته باشد. تغذیه خوب، عناصر سازنده مغز را برای ایجاد و حفظ ارتباطات فراهم می نماید که برای بهبود شناخت و عملکرد تحصیلی، مهم است. شواهد پیشین نشان داده اند که کمبود مواد مغذی در بلندمدت می تواند به آسیب ساختاری و عملکردی مغز منجر گردد؛ در حالی که یک رژیم غذایی با کیفیت مناسب می تواند با حجم بیشتر مغز مرتبط باشد.

پژوهشی که روی 20 هزار شرکت نماینده انجام شد، نشان داد که مصرف بیشتر غلات می تواند اثرات مفید و بلندمدت حاصل از افزایش ماده خاکستری مغز را به همراه داشته باشد که با بهبود شناخت در ارتباط است. از سوی دیگر، رژیم های غذایی غنی از مواد قندی، چربی های اشباع شده یا کالری می توانند توانایی مغز را در ایجاد ارتباطات عصبی جدید کاهش دهند که بر شناخت، اثر منفی دارد.

باید به یاد داشته باشید که در هر سنی هستید، از رژیم غذایی متعادلی پیروی کنید که میوه ها، سبزیجات و غلات را شامل می گردد.

4. ارتباط اجتماعی را حفظ کنید

تنهایی و انزوای اجتماعی، در همه سنین، جنسیت ها و فرهنگ ها، موضوع شایعی به شمار می رود و با همه گیری کووید-19 افزایش یافته است. شواهد علمی نشان داده اند که انزوای اجتماعی، برای سلامت جسمی، شناختی و روانی مضر است.

یکی از پژوهش هایی که اخیرا اجرا شده، اثرات منفی انزوای ناشی از همه گیری کووید-19 را بر شناخت عاطفی نشان داده است اما این اثرات منفی در افرادی که طی دوره قرنطینه با دیگران در ارتباط بودند، کمتر بود. ایجاد ارتباطات اجتماعی و کاهش تنهایی نیز با کاهش خطر مرگ و میر و همچنین کاهش طیف گسترده ای از بیماری ها همراه است.

بدین ترتیب، تنهایی و انزوای اجتماعی، مسائل مهم سلامت عمومی به شمار می فرایند که به مداخله موثر احتیاج دارند. تعامل اجتماعی، با احساسات مثبت و افزایش فعالیت در سیستم پاداش مغز در ارتباط است.

در سال 2021، حتما با خانواده و دوستان خود همراه باشید اما افق دید خود را نیز گسترش دهید و ارتباطات جدیدی ایجاد کنید.

5. مطالب جدید یاد بگیرید

مغز در دوره های حساس رشد تغییر می نماید اما یک فرآیند مادام العمر به شمار می رود. تجربیات جدید مانند یادگیری مهارت های جدید می توانند هم عملکرد مغز و هم ساختار اصلی آن را اصلاح کند.

آنالیز ها نشان داده اند که ماده خاکستری مغز موسیقی دانان، در قسمت هایی از مغز که اطلاعات شنیداری را پردازش می نمایند، افزایش می یابد. یادگیری یک زبان جدید نیز می تواند ساختارهای مغز انسان را تغییر دهد.

6 . خواب کامل داشته باشید

خواب یکی از مولفه های اساسی زندگی بشر به شمار می رود؛ با وجود این، بسیاری از افراد، رابطه میان سلامت مغز و فرایند خواب را درک نمی نمایند. مغز هنگام خواب، خود را دوباره سازمان دهی و شارژ می نماید و به پاکسازی بقایای سمی می پردازد تا عملکرد طبیعی خود را حفظ کند.

خواب برای تبدیل کردن تجربیات به حافظه بلندمدت، حفظ شناخت، عملکرد عاطفی و کاهش خستگی ذهنی، مهم است. آنالیز های مربوط به کمبود خواب نشان داده اند که نداشتن خواب کافی، به نقص در حافظه و توجه و همچنین تغییر در سیستم پاداش منجر می گردد و نهایتا عملکرد احساس را مختل می نماید. خواب از نظر نظارتی، تاثیر زیادی بر سیستم ایمنی بدن می گذارد. اگر خواب شما کمیت و کیفیت مطلوبی داشته باشد، متوجه خواهید شد که انرژی بیشتر و سلامتی بهتری خواهید داشت و همچنین می توانید خلاقیت و تفکر خود را پرورش دهید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1537

به "روش های تقویت مغز پس از دوره مبارزه با کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های تقویت مغز پس از دوره مبارزه با کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید