روباتی که برای رسیدن به یخ، ماه را منفجر می کند

به گزارش یادداشت سریع، یک روبات حفاری ماه از طریق حفاری سنگ های ماه با انفجارهای کوچک به یخ می رسد، یخی که زیر سطح ماه است و می تواند برای نوشیدن آب، سوخت موشک و سایر منابع حیاتی در مأموریت های ماه و فراتر از آن استفاده شود.

روباتی که برای رسیدن به یخ، ماه را منفجر می کند

شرکتی موسوم به مستن اسپیس سیستمز(Masten Space Systems) مستقر در کالیفرنیا در حال ساخت یک سیستم کاوشگر روباتیک برای استخراج یخ روی ماه با استفاده از انفجارهای کنترل شده است.

این کاوشگر موسوم به راکت ام(Rocket M) یخ ماه را که برای حفظ حضور پایدار انسان در ماه و امکان انجام مأموریت های آینده به مریخ و فراتر از آن بسیار حیاتی خواهد بود، استخراج خواهد کرد.

از یخ موجود در ماه می توان برای نوشیدن آب، سوخت موشک و سایر منابع حیاتی در مأموریت های آرتمیس ناسا استفاده کرد که هدف آن بازگرداندن انسان به ماه تا سال 2024 است.

کاوشگر Rocket M ابتکار شرکت مستن برای چالش موسوم به یخ را بشکن(Break the Ice) ناسا است که خواستار ارائه طراحی های نوآورانه برای حفاری منابع در ماه به منظور کاهش نیاز به ارسال منابع از زمین بود.

چالش یخ را بشکن ناسا از علاقه مندان می خواهد کاوشگرهایی را طراحی کنند که بتواند در منطقه ای در قطب جنوب ماه موسوم به آیتکن(Aitken) که تصور می شود تقریباً 70 میلیون کیلوگرم یخ دارد، فرود بیاید و حفاری کند.

کاوشگر Rocket M از انفجارهای کنترل شده برای حفاری خاک و شکستن سنگ های ماه استفاده می کند و از آنجا یخ را استخراج می کند. شرکت مستن که یک دستگاه فرودگر ماه هم ساخته است، می گوید پیش بینی می شود که این کاوشگر حداکثر 12 دهانه را در هر روز حفاری کند و در هر دهانه 100 کیلوگرم یخ استخراج کند.

این کاوشگر که وزنی معادل 1165 کیلوگرم دارد به لطف فرودگر خود پشتیبانی می شود و روی ماه فرود خواهد آمد. هنگامی که در مکان مورد نظر قرار بگیرد، از یک موشک با نیروی 444 نیوتنی که زیر محفظه تحت فشار آن قرار گرفته، استفاده می کند که به کاوشگر اجازه می دهد تا دو متر زیر سطح ماه به حفاری استخراج بپردازد.

شرکت سازنده می گوید: طی فرآیند استخراج، شعله انفجاری ناشی از شلیک موشک درون محفظه، خاک و سنگ را می شکافد و سپس یک سیستم شبیه به جاروبرقی، ذرات یخ را از گرد و غبار به جای مانده جدا می کند و آن را به داخل ظروف ذخیره سازی منتقل می کند.

این کاوشگر نیروی خود را از صفحات خورشیدی می گیرد و قادر است با سرعتی معادل 3.45 کیلومتر در ساعت حرکت کند و همچنین می تواند از شیب های 20 درجه صعود کند، به این معنی که به طور بالقوه می تواند برای مأموریت های آینده در مریخ هم ارزشمند باشد.

در بیانیه این شرکت همچنین آمده است: آب ذخیره شده را می توان با استفاده از انرژی خورشیدی به اکسیژن و هیدروژن الکترولیز کرد تا انرژی موتور موشک را برای بیش از پنج سال حفاری تامین کرد.

از لحاظ نظری چنین سیستم هایی به پایگاه های فضایی آینده امکان می دهند تا در تمام طول سال فعالیت کنند و امکان اکتشافات تازه در کیهان را فراهم می کنند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1930

به "روباتی که برای رسیدن به یخ، ماه را منفجر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روباتی که برای رسیدن به یخ، ماه را منفجر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید