رئیس جمهوری موقت الجزایر انتخاب شد

به گزارش یادداشت سریع، پس از ماه ها مجادله و اعتراضات مردمی، با عقب نشینی رئیس جمهوری الجزایر از کرسی خود، مجلس این کشور تصمیم گرفت عبدالقادر بن صالح را به عنوان رئیس جمهوری موقت روی کرسی بنشاند. انتخابی که با توجه به شعارهای هفته گذشته معترضان، چندان مورد پسند مردم این کشور نیست.

رئیس جمهوری موقت الجزایر انتخاب شد

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز سه شنبه مجلس الجزایر، با وجود تحریم برخی احزاب، تشکیل جلسه داد و تصمیم گرفت بن صالح را که ریاست مجلس را هم بر عهده داشت، برای مدت 90 روز، به ریاست جمهوری انتخاب کند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که پس از استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه، ریاست جمهوری پیشین الجزایر، کرسی ریاست جمهوری این کشور خالی مانده بود. براساس تصمیم مجلس، قرار است بن صالح تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سمت خود باقی بماند تا کشور بیش از این به آشوب و اغتشاش کشیده نشود. عبدالقادر بن صالح در واکنش به انتخاب خود به عنوان رئیس جمهوری موقت الجزایر گفت: از همه می خواهیم به جد و خالصانه برای عملی شدن خواست مردم و انتخاب رئیس جمهوری منتخب همکاری کنند تا کشور هرچه زودتر از لبه بحران کنار برود و در آن ثبات و آرامش در برقرار شود.

انتخاب عبدالقادر بن صالح در شرایطی صورت گرفت که روز جمعه، تنها چند روز پس از اعلام استعفای بوتفلیقه، ده ها هزار تن از مردم الجزایر در شهرهای مختلف آن دست به تظاهرات زدند و خواستار ایجاد اصلاحات سیاسی گسترده ای در حاکمیت شدند. معترضان اعلام کردند، خواستار خروج حامیان و وفاداران بوتفلیقه از قدرت هستند. بن صالح یکی از کسانی است که به زعم مردم الجزایر با رئیس جمهوری سابق رابطه نزدیکی دارد و از وفاداران او به شمار می رود. هاشم اهلبرا خبرنگار الجزیره در این باره می گوید: اگر مردم به تظاهرات خود ادامه بدهند، قطعاً می توانند خواسته شان را به گوش سیاستمداران برسانند. در کشوری مانند الجزایر، نمی شود میان نخبگان سیاسی که بیشتر و بیشتر منزوی شده اند و جنبش های دموکراسی رو به رشد جدایی و انفصال بیفتد.

بوتفلیقه قربانی ارتش

جیمز مک دوگال مورخ برجسته الجزایر در یادداشتی برای سرویس خبری بی بی سی انگلیسی نوشته که ارتش الجزایر بوتفلیقه را قربانی کرد تا قدرت همچنان در دست خود باقی بماند. او در این یادداشت نوشته است: بازی برای عبدالعزیز بوتفلیقه 82 ساله به پایان رسیده است. اعلام استعفای او باعث پایان یافتن تظاهرات نشد. اوایل در تظاهرات مردم شنیده می شد که می گفتند نه به دور پنجم. آنها از بوتفلیقه می خواستند دیگر نامزد انتخابات نشود و به چهره های دیگر اجازه ورود به عرصه سیاست را بدهد. اما از همان ابتدا هم خواسته آنها کنار رفتن بوتفلیقه نبود. روی پلاکاردها و در پست های آنلاینی که معترضان انتشار می دادند، آنها به کلیت سیستم و حاکمیت اعتراض می کردند. بنابراین وقتی ژنرال احمد قید صالح، فرمانده ارتش الجزایر اعلام کرد بوتفلیقه به دلیل بیماری و ضعف جسمانی قادر به اداره امور کشور نیست، معترضان این مناقشه را بردند اما باز هم در انتظار پاسخ دهی به خواسته های دیگرشان هستند. روز جمعه شعارهای معترضان روشن و شفاف بود: تمام دار و دسته باید بروند، برو یعنی برو و همه شان را بریز دور.

در مصاحبه های مختلفی که با معترضان منتشر شد، صراحتاً گفته بودند بوتفلیقه رفته و باید قید صالح و اعضای دیگر گروهش را هم با خودش ببرد. مسأله دیگر برای الجزایری ها این نیست که بوتفلیقه رفته و شخص دیگری بر جای او می نشیند. بلکه آنها به طور کلی می خواهند در سیستمشان تغییرات بزرگی روی بدهد و قدرت از دست ارتش و نیروهای نظامی بیرون آورده شود. آنها راه اعتراض مسالمت آمیز را یاد گرفته اند و بعید است به این زودی دست از خواسته هایشان بکشند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 176

به "رئیس جمهوری موقت الجزایر انتخاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهوری موقت الجزایر انتخاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید