درگیری شدید با بیماری پس از تزریق واکسن روسی مشاهده نشده است

به گزارش یادداشت سریع، رئیس بخش ICU بیمارستان امام حسین(ع) تهران گفت: کارآیی واکسن کرونای روسی 91.6 درصد گزارش شده و افرادی که پس از تزریق این واکسن به کروناویروس مبتلا شدند، به صورت شدید با بیماری درگیر نبوده و مواردی از مرگ ومیر هم در آنها مشاهده نشده البته مطالعات هنوز در حال اجرا است.

درگیری شدید با بیماری پس از تزریق واکسن روسی مشاهده نشده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر سیدپوریا شجاعی اظهار کرد: قانون کلی در پاندومی ها این است که هر واکسنی به دست شما رسید مطالعاتش تکمیل و عارضه خاصی برای آن گزارش نشده باشد، بنابراین بهترین حالت این است که واکسن را در صورت تمایل بهره ببرید تا جلوی پاندومی هرچه زودتر گرفته گردد.

وی به عنوان فردی که واکسن روسی را تزریق نموده، در رابطه با علت اطمینان و استفاده از این واکسن، توضیح داد: روس ها این واکسن را بر روی یک میلیون و 500 هزار نفر آزمایش کردند و نتایج سه فاز مطالعاتی آن که در مجله لنست منتشر شده، نشان می دهد این واکسن تا به امروز عارضه خاصی نداشته، 91.6 درصد موفقیت آمیز بوده و به صورت صددرصدی از ابتلای شدید پیشگیری نموده است به همین علت با وجود اینکه واکسن کرونای روسی هنوز مجوز سازمان غذا و داروی ایالات متحده و سازمان بهداشت جهانی را کسب ننموده، از این واکسن استفاده کردم.

شجاعی با بیان اینکه تا به امروز در میان داوطلبان تزریق واکسن در بیمارستان امام حسین(ع) عارضه خاصی مشاهده نشده است، ادامه داد: بنده به عنوان فردی که واکسن کرونای روسی را تزریق کردم، برای ساعاتی درد محل تزریق داشتم و علامت دیگری نداشتم و همکارانم هم علائمی مانند تب، لرز، بدن درد، سردرد، بی حالی و آبریزش بینی داشتند که رفع شد.

این فوق تخصص بخش ICU در رابطه با انواع واکسن ها شرح داد: واکسن ها از ویروس ضعیف شده، ویروس کشته شده، MRNA و یا از وکتور ویروس تشکیل شده اندکه مکانیسم های مختلفی دارند، اما در نهایت وظیفه همه این واکسن ها ترشح آنتی بادی در بدن است ضمناً مطالعات در این زمینه به تازگی شروع شده و ممکن است در مطالعات بعدی کارآیی واکسن ها تغییر کند بنابراین بهتر است واکسیناسیون اختیاری باشد و هر کس تمایل داشت واکسن را تزریق کند.

وی در رابطه با افرادی که نباید از واکسن کرونای روسی استفاده نمایند، عنوان کرد: طبق پروتکلی که برای استفاده از واکسن روسی تدوین شده است، استفاده از این واکسن برای افراد زیر 18 سال، خانم های باردار و شیرده توصیه نمی گردد البته باید مطالعات بیشتری انجام گردد تا بدانیم برای چه گروه هایی باید این واکسن تزریق گردد و در چه گروه هایی عارضه دار است.

رئیس بخش ICU بیمارستان امام حسین(ع) تهران با بیان اینکه استفاده از واکسن روسی برای افرادی که به کووید 19 مبتلا شدند، هنوز تأیید نشده است، گفت: افرادی که به بیماری کووید مبتلا شده اند برای تزریق واکسن کرونا باید با پزشک مشورت نمایند و سطح ایمنی بدنشان اندازه گیری گردد چراکه اگر آنتی بادی بالا داشته باشند نمی توانند واکسن را تزریق نمایند.

وی با بیان اینکه در صورت واکسیناسیون با واکسن روسی، چند درصدی امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد، اظهار کرد: مواردی که تا به امروز وجود داشته نشان می دهد افرادی که پس از تزریق واکسن روسی به کرونا مبتلا شدند، به صورت شدید با بیماری درگیر نبوده و مواردی از مرگ ومیر هم در آنها مشاهده نشده البته هنوز مطالعات در حال اجرا است.

این فوق تخصص بخش ICU توضیح داد: واکسن روسی در دو مرحله به فاصله 21 روز تزریق می گردد و چند هفته پس از تزریق مرحله دوم 91.6 درصد ایمنی وجود دارد اما این مسئله نباید باعث گردد فرد از ماسک استفاده نکند، چراکه همچنان پاندومی در جریان است.

شجاعی در رابطه با جهش های این ویروس، شرح داد: بحث های زیادی در رابطه با جهش های این ویروس وجود دارد اما با علائم بالینی دقیق نمی توان تشخیص داد که آیا این فرد به ویروس جهش یافته مبتلا شده و این مسئله باید به وسیله آزمایشگاه و آنالیز ژنتیک ویروس تأیید گردد.

وی با بیان اینکه شایعات زیادی در رابطه با کرونای جهش یافته وجود دارد، ادامه داد: سرایت پذیری ویروس جهش یافته بیشتر از ویروس قبلی است و علائم ریوی ممکن است زودتر بروز کند اما درصد مرگ ومیر خیلی بالاتری ندارد بنابراین مردم باید از استرس دوری نموده و با رعایت پروتکل های بهداشتی یاری نمایند تا هر چه زودتر این پاندومی از بین برود و در صورت بروز علائم هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایند.

رئیس بخش ICU بیمارستان امام حسین(ع) تهران در رابطه با شرایط رعایت پروتکل ها در جامعه، عنوان کرد: در بیمارستان ما فرایند بستری نسبت به هفته های قبل بیشتر شده بنابراین از مردم درخواست می کنیم پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، شستشوی دست ها و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند تا خاطره بد نوروز پارسال تکرار نگردد.

شجاعی ادامه داد: یک سال است که همه مردم درگیر این ویروس هستند و ما، کادردرمان علاوه بر مسائل مردم با بیماران کووید هم درگیر هستیم و هر روز از ساعت 6 صبح تا شب در ICU با بیماران ارتباط داریم بنابراین از مردم می خواهیم اصول بهداشتی را رعایت نمایند تا بتوانیم فرایند ابتلای بیماران را کنترل کنیم.

یک فوق تخصص بیهوشی در ادامه گفت: متأسفانه در بعضی شهرهای جنوبی کشور تعداد بیماران افزایش یافته است و احتیاج داریم با هوشیاری مردم در رعایت اصول بهداشتی از ادامه مرگ ومیر جلوگیری گردد تا بتوانیم پیک بیماری را کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت باید هر چه زودتر با واکسیناسیون، افراد بیشتری را واکسینه کند تا بتوانیم بر این پاندومی غلبه کنیم، یادآور شد: امیدوارم هرچه زودتر کل کادر درمان و اولویت بندی های جامعه واکسینه شوند و بتوانیم پاندومی را از بین ببریم.

شجاعی افزود: اگر یک کارگروه اقتصادی در زمینه خرید واکسن تشکیل گردد و به آنالیز هزینه خرید واکسن و درمان بیماران بپردازد، مشاهده می نمایند که هزینه خرید واکسن خیلی پایین تر از هزینه درمان بیماران است، چراکه بستری بیماران در بخش ICU هزینه خیلی بالایی دارد.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن باید به صورت اختیاری باشد، اظهار کرد: داوطلبان تزریق واکسن به اندازه ای هستند که جلوی قطع زنجیره بیماری را بگیرند، چراکه با واکسینه کردن 60 تا 70 درصد مردم، پاندومی از بین می رود البته مردم باید حواسشان به دلال هایی که واکسن می فروشند؛ باشد، چراکه چرخه نگهداری این واکسن ها تعیین نیست، بنابراین از دولت و نیروی انتظامی تقاضا داریم این مسئله را پیگیری نمایند تا جلوی ضرر اقتصادی و جسمی مردم گرفته گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1699

به "درگیری شدید با بیماری پس از تزریق واکسن روسی مشاهده نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری شدید با بیماری پس از تزریق واکسن روسی مشاهده نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید