خبرنگاران پلنگ گیلان نجات یافت

به گزارش یادداشت سریع، رشت - خبرنگاران - پس از انتشار اخبار متعدد از انقراض پلنگ تا تلف شدن گاه گاه این گربه سان بزرگ، امروز چهارشنبه خبر رسید که محیط بانان گیلانی در ارتفاعات کوهستانی رودسر، پلنگ گرفتار در تله سیمی را نجات داده و در طبیعت رها کردند.

خبرنگاران پلنگ گیلان نجات یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن اعلام این خبر بیان نمود: یک قلاده پلنگ نر بالغ در تله مچ گیر افراد ناشناس در منطقه اشکورات رودسر گرفتار شده بود که پس از اطلاع بموقع نجات یافت.

ساسان کفایی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست رودسر پس از اطلاع بموقع از گرفتار شدن یک قلاده پلنگ در تله سیمی افراد ناشناس، بلافاصله به همراه دامپزشک و اکیپ یگان و کارشناسی حیات وحش استان و شهرستان به منطقه مورد نظر اعزام شدند.

وی ادامه داد: گروه اعزامی پس از چند ساعت راهپیمایی در نقاط کوهستانی، این پلنگ گرفتار در تله را با استفاده از تزریق مواد بی هوش کننده از تله آزاد و پس از معاینه، بیومتری (بررسی مشخصات) و اطمینان از سلامتی کامل و بعلت آسیب ندیدن پس از به هوش آمدن در همان منطقه رهاسازی کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان مطرح نمود :پلنگ گرفتار بالغ، حدودا 8 ساله و نر بود؛ محل تله گذاری در ارتفاعات حدود یک هزار و 800 متری از سطح دریا بوده که بعضی از باغداران به بهانه جلوگیری از خسارت گراز به زمین های کشاورزی و باغی خود اقدام به نصب چنین تله های سیمی می کنند.

کفایی از مردم طبیعت دوست گیلان خواست تا نسبت به جمع آوری تله های سیمی در مناطق مختلف استان اقدام کنند و تاکید نمود : با متخلفان ناچار به برخورد قانونی و قضایی هستیم.

پلنگ یکی از گونه های حمایت شده و بزرگترین گربه سان وحشی کشور است و حفاظت از آنها در سال های اخیر به خصوص پوشش بیمه ای برای جبران خسارت ها باعث شده تا این حیوان در شرایط قابل قبول و مناسبی در استان قرار گیرد.

اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست این جانور را با توجه به کاهش جمعیت و کاهش محدودهٔ زندگی آن در فهرست گونه های در مرز تهدید به انقراض قرار داده است؛ با این همه اما جمعیت پلنگ از جمعیت دو خویشاوند نزدیکش یعنی شیر و ببر بیشتر است و شرایط حفاظتی بهتری دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1787

به "خبرنگاران پلنگ گیلان نجات یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پلنگ گیلان نجات یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید