خبرنگاران روسیه دست کاری در آمار قربانیان کرونا را رد کرد

به گزارش یادداشت سریع، مسکو - خبرنگاران - آمار اندک مرگ و میر با وجود گسترش روزافزون کرونا در پهناورترین کشور جهان و تبدیل آن به دومین کشور با بیشترین بیمار کرونایی، برآورد ها در مورد غیرواقعی بودن آمار جانباختگان در این کشور را افزایش داده است با این وجود دولت روسیه چنین اظهاراتی را تکذیب می نماید و مدعی است که رسانه های غربی به دنبال سیاه نمایی از روسها و نادیده دریافت موفقیت سیستم بهداشت و درمان این کشور هستند.

خبرنگاران روسیه دست کاری در آمار قربانیان کرونا را رد کرد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

تاتیانا گولیکووا معاون نخست وزیر و رئیس ستاد مبارزه با کرونا در روسیه ضمن تکذیب این ادعا که نخست در روزنامه انگلیسی فاینانشال تایمز چاپ شد، گفت: روسیه هیچگاه آمار رسمی در خصوص کووید-19 را دست کاری نکرده است.

وی با ابراز خرسندی از اینکه یادداشت سریع روزنامه فاینانشال تایمز انگلیس مشغول دیدن نشست او و همکارانش با رئیس جمهوری روسیه بوده اند، گفت: شنیدن این خبر شاد نماینده است اما باید بدانند ما آمار غیرواقعی به رئیس جمهوری نمی دهیم و اگر می گوییم آمار مرگ و میر در کشورمان به دلیل کرونا یک هفتم میانگین جهانی است، هیچ دروغی نگفته ایم چرا که هرگز آمار دولتی را دستکاری نمی کنیم.

روزنامه فاینانشال تایمز مدعی شده است که آمار مرگ و میر طی ماه گذشته در شهرهای مسکو و سنپترزبورگ 72 درصد بیشتر از آمار مرگ و میر در این شهرها طی پنج سال گذشته بوده است.

روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت: در مجموع آمار مرگ و میر در این دو شهر 2 هزار و 73 نفر بیشتر از میانگین آمار مرگ و میر پنج سال اخیر بوده است در حالی که آمار رسمی کووید-19 برای این دو شهر روسیه 629 نفر اعلام شده است.

گولیکووا گفت که در روسیه هر ماه آمار مرگ و میر با دلایل مرگ منتشر می گردد و آمار مرگ و میر ماه اوریل هم در آخر ماه جاری منتشر خواهد شد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز مقاله روزنامه انگلیسی فاینانشال تایمز و در ادامه آن مقاله درج شده در روزنامه نیویورک تایمز آمریکا درباره آمار قربانیان کووید-19 در روسیه را رگبار اخبار جعلی خواند.

زاخارووا در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه یک با بیان اینکه کارشناس ویروس شناس و امور پزشکی نیستم، اضافه کرد: من سال های متمادی است که در عرصه اطلاعات بین المللی کار می کنم و به دلیل شغلم با یادداشت سریع خارجی و غربی از جمله در مساله تدارک مصاحبه در حال زندگی هستم.

وی ادامه داد: اگر چه این روزنامه ها در دو کشور متفاوت (انگلیس و آمریکا) منتشر شده اند اما دست خط یکی است که نشان می دهد هر دو مطلب یک منبع دارند ضمن اینکه برای داشتن پاسخ روسیه به اتهامی که وارد می نمایند به ما به عنوان وزارت امور خارجه روسیه مراجعه نکرده اند.

لازم به ذکر است، شمار مبتلایان به کرونا در روسیه با افزایش 10 هزار و 28 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته به بیش از 242 هزار نفر رسید اما تا امروز تنها دو هزار و 212 نفر به دلیل ابتلا به این ویروس در روسیه جان خود را از دست داده اند که این آمار کمتر از یک درصد است.

در عین حال شهردار مسکو هفته گذشته گفته بود که آمار واقعی مبتلایان به کرونا تنها در پایتخت 300 هزار نفر است.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1031

به "خبرنگاران روسیه دست کاری در آمار قربانیان کرونا را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روسیه دست کاری در آمار قربانیان کرونا را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید