با اسلب ضخامت 300 میلیمتر وزارت نفت از واردات بی نیاز می شود

به گزارش یادداشت سریع، خبرنگاران/اصفهان مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه گفت: در حال حاضر وزارت نفت متقاضی اسلب فولاد مبارکه با ضخامت 300 میلیمتر است، چراکه برای نفتی ها این مدل اسلب از لحاظ کیفی مقرون به صرفه است و این اقدام می تواند کشور را از واردات و خروج ارز بی نیاز کند.

با اسلب ضخامت 300 میلیمتر وزارت نفت از واردات بی نیاز می شود

غلامرضا سلیمی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه تا یک ماه پیش طراحی ماشین های ریخته گری مناسب برای تولید اسلب 200 میلیمتر اجرا شده است، اظهار کرد: در سال 1396 ماشین شماره 5 فولادسازی مورد بهره برداری قرار گرفت که توانایی تولید اسلب با ضخامت 250 میلیمتر را دارد که از زمان بهره برداری تا به امروز توان تولید تمام سفارش های خود با ضخامت 250 میلیمتر را داریم.

وی با بیان اینکه حدود یک ماه پیش فولاد مبارکه تختال با ضخامت 300 میلیمتر را با تلاش کارشناسانان و مسئولان فولاد سازی طراحی و اجرا کرد، افزود: از صفر تا صد این طرح شامل خنک سازی اسلب، محاسبات هیدرولیک، سایر محاسبات فنی و ... توسط مهندسان فولادمبارکه انجام شد.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه میزان تولید اسلب در فولاد مبارکه بنابر میزان سفارشات مشتریان است، گفت: فولاد مبارکه در مرحله نخست به صورت تست حدود 1000 تن اسلب را تولید کرد، اما ماهیانه توان تولید 80 تا 100 هزار تن اسلب با ضخامت 300 میلیمتر را دارد.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه از جمله معدود تولیدکنندگان اسلب با ضخامت 300 میلیمتر است، گفت: از جمله محاسن کمی تولید این مدل اسلب، بالا رفتن سرعت تولید است و همچنین از لحاظ کیفی با توجه به اینکه اسلب مراحل نورد را طی می کند، در نهایت فولاد با استحکام بیشتری تولید می شود.

سلیمی با اشاره به اینکه این مدل اسلب برای فولادهای API (فولادهای مخصوص صنایع نفت و گاز) مورد اقبال قرار می گیرد، تاکید کرد: متقاضی این اسلب شرکت های نفتی هستند که تا پیش از این، شرکت های نفتی برای لوله های انتقال نفت ترش ورق را وارد می کردند و در برخی موارد نیز اسلب 250 میلیمتر را از فولاد مبارکه دریافت می کردند.

وی با بیان اینکه پیش از تولید اسلب 300 میلیمتر، فولاد مبارکه سال گذشته فولادهای API که مخصوص لوله های انتقال نفت و گاز ترش را تولید می کرد، در حالی که پیشتر، این محصول وارد کشور می شد، گفت: از ابتدای امسال فولاد مبارکه برای نخستین بار در کشور اقدام به تولید گریدهای لوله های انتقال نفت ترش با ضخامت 250 میلیمتر را کرد.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه افزود: در حال حاضر وزارت نفت متقاضی همین گرید با ضخامت 300 میلیمتر است، چراکه برای نفتی ها این مدل اسلب از لحاظ کیفی مقرون به صرفه است و این اقدام می تواند کشور را از واردات و خروج ارز بی نیاز کند.

به گفته سلیمی، در حال حاضر در گریدهای API بیشتر مشتریان فولاد مبارکه شرکت های نفتی هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1694

به "با اسلب ضخامت 300 میلیمتر وزارت نفت از واردات بی نیاز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اسلب ضخامت 300 میلیمتر وزارت نفت از واردات بی نیاز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید