اقدامات غربالگری و سلامت روانشناختی در مدارس

به گزارش یادداشت سریع، تهران (پانا) - جلسه توجیهی نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان (نماد) با حضور سید عین الله طیموری فرد، رئیس اداره پیشگیری از آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش به وسیله شبکه شاد برگزار گردید؛ در این جلسه استان های قزوین، البرز، فارس، بوشهر، گیلان و کهگیلویه و بویر احمد حضور داشتند.

اقدامات غربالگری و سلامت روانشناختی در مدارس

سید عین الله طیموری فرد در این جلسه پیرو محورهای برنامه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی، محورهای بروژه نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) برای پیگیری و اجرا را اعلام کرد.

طیموری فرد محور اول را مهارت های ارتقایی پیشگیرانه برای دانش آموزان، والدین و کارکنان مطرح کرد و اضافه کرد: مقدمات و آمادگی برای اجرای آموزش و توانمندسازی والدین (که محتواها در سطح ستاد در حال تهیه است) در مدارس تحت پوشش نسخه کامل نماد اجرا شده است.

رئیس اداره پیشگیری از آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: با هماهنگی و رایزینی با همکاران ضمن خدمت آمار شرکت کنندگان و جامانده های کارکنان کل مناطق آموزشی به ویژه مناطق تحت پوشش نسخه کامل نماد، به تفکیک دوره های آشنایی با سامانه، مقدماتی مددکاری اجتماعی، تخصصی مددکاری (مختص مشاوران و مدرسان) دریافت، مستند و تحلیل شده است تا در مواقع ضرور ارسال و گزارش گردد.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی در زمینه همه همکاران استانی به ویژه شرکت صددرصدی کارکنان مناطق تحت پوشش نسخه کامل نماد استان در دوره آشنایی با غربال گری و مهارت هایی ارتقایی اجرا شده است، محور دوم را غربالگری مطرح کرد.

طیموری فرد با طرح این سوال که چه اقداماتی برای تکمیل غربالگری پایه اختلالات سلامت روانشناختی و غربال گری آسیب های اجتماعی در مدارس انجام شده است اظهار کرد: نسخه کامل نماد اجرا شده یا در حال اجرا است تا پرسشنامه ها به صورت زیر در 3 مقطع مدارس تحت پوشش نسخه کامل تکمیل گردد:

مقطع ابتدایی:

غربالگری پایه اختلالات دگر ارزیابی معلم = الزامی

غربالگری آسیب های اجتماعی دگر ارزیابی معلم = الزامی

هر دو غربالگری فوق دگر ارزیابی توسط والدین اختیاری است.

در مقطع ابتدایی هم خود ارزیابی یا خود معرفی نداریم.

مقطع متوسطه اول و دوم:

غربالگری پایه اختلالات خودارزیابی دانش آموز = الزامی

غربالگری آسیب های اجتماعی دگر ارزیابی معلم = الزامی

غربالگری دگر ارزیابی پایه و آسیب های اجتماعی والدین اختیاری است.

رئیس اداره پیشگیری از آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش محور سوم را مداخلات روانی- اجتماعی (عملیاتی کردن شیوه نامه مدیریت فوریت های روانی - اجتماعی به عنوان یکی از اولویت های کلان و راهبردهای معاونت پرورشی و فرهنگی) مطرح کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1489

به "اقدامات غربالگری و سلامت روانشناختی در مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات غربالگری و سلامت روانشناختی در مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید