اعلام هشدار در مورد تاثیر پاندمی ویروس کرونا بر آینده تغییرات اقلیمی

به گزارش یادداشت سریع، سال 2020 را بایستی سالی عجیب و خاص در تاریخ بشریت دانست. در این سال، پاندمی (شیوع جهانی) ویروس کرونا موجب شد تا جهان وارد مرحله جدیدی در حوزه های مختلف شود که به زعم بسیاری، به مثابه نوعی عزیمت از جهان سنتی و قواعد و رویه های عادی آن به سمت نوع جدیدی از جهان بود که ابتکار، خلاقیت و حتی سبک زندگی جدید، اصلی ترین مولفه های آن به شمار می آیند. موضع گیری ها در قبال سال 2020 نیز حاکی از وجود دیدگاه های مختلف در رابطه با آن هستند. برخی همچون تیتر اخیر نشریه تایم بر این باورند که سال 2020، بدترین سال در تاریخ بشریت بوده و برخی دیگر، برعکس، این سال را پر از رویداد هایی می دانند که در عین مشکل زا بودن، می توانند آغازی بر گشودنِ فصلی جدید و نوین در تاریخ بشریت باشد. فصلی که در آن ابتکار و نوآوری، برجسته ترین مولفه ها هستند.

اعلام هشدار در مورد تاثیر پاندمی ویروس کرونا بر آینده تغییرات اقلیمی

با این همه، بسیاری از آن دسته از افرادی که از جنبه ای مثبت (بر اساس رویکردِ تبدیلِ بحران به فرصت) به سال 2020 می نگرند، به طور خاص به نقش مثبت بحران پاندمی ویروس کرونا در کاسته شدن از فرایند رو به رشد و فزاینده آلوده شدن کره زمین (توسط آلاینده ها) و ایجاد تغییرات منفی آب و هوایی، اشاره می کنند. در واقع، این دسته از افراد بر این باورند که تغییرات آب و هوایی، یعنی همان بحرانی که جوامع بشری به دنبال تشدید فعالیت های صنعتی در اقصی نقاط جهان با آن رو به رو بوده اند، با وقوع پاندمی ویروس کرونا، تا حدی تلطیف شده و اکنون کره زمین و محیط زیست، اندکی فرصت یافته اند تا تنفس کرده و انسان ها نیز قادرند تا حدی از مزایای این شرایط استفاده کنند.

به گزارش خبرنگاران، در این زمینه به طور خاص می توان به این نکته اشاره کرد که آژانس اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده که در سال 2020، جهان تحت تاثیر پاندمی ویروس کرونا، حدودا 6 درصد کمتر از سال های مشابه، سوخت های فسیلی استفاده کرده است. این مساله نقش بسیار مهمی در کاستن از آلاینده های موجود در جو و پاکیِ هر چه بیشتر هوا در اقصی نقاط جهان بازی کرده است. از سویی، تحت تاثیر مقررات قرنطینه و همچنین اعمال محدودیت های رفت و آمد در کشور های مختلف جهان، تا حد زیادی از میزانِ استفاده انسان ها از وسایل نقلیه (در اشکال مختلف آن) کاسته شده که این موضوع را نیز باید به نفع محیط زیست و بحران تغییرات آب و هوایی دانست.

به طور مثال، داده ها و نمودار های رسمی، حاکمی از کاهش چشمگیر حمل و نقل خودرویی در شهر های بزرگ جهان نظیر لندن، برلین، میلان، نیویورک، پاریس، و شانگ های هستند. جدای از این، استفاده از خطوط هوایی در جهان نیز کاهش بی سابقه ای را نشان می دهد که تمامی این ها جدای از وارد آوردن خسارت های هنگفت به شرکت های هوایی، شرایط مناسب آب و هوایی را در جهان حاکم کرده است. امری که نتیجه آن به وضوح در اقصی نقاط جهان قابل مشاهده است.

*فرایند کاهشی ترافیک خودرویی در برخی شهر های بزرگ جهان (تحت تاثیر پاندمی کرونا)

*فرایند کاهشی میزان حمل و نقل هوایی جهان در سال 2020 (تحت تاثیر پاندمی کرونا)

با این همه، تاثیر مثبت بحران شیوع ویروس کرونا بر تغییرات اقلیمی، می تواند فارغ از تاثیرگذاری موقتِ (مثبت) خود، در ادامه راه و با رفع پاندمی ویروس کرونا (با توجه به آغاز فرآیند واکسیناسیون کرونا در اقصی نقاط جهان)، شرایطی را ایجاد کند که محیط زیست و آب و هوای جهانی، چندین برابر بیشتر از قبل، در اثر فعالیت های اقتصادی و صنعتی تحت تاثیر قرار گیرند و به سمت آلوده شدن پیش فرایند.

استدلال اصلی بسیاری از کارشناسان و تحلیلگرانی که در این زمینه اعلام هشدار می کنند نیز مبتنی بر این گزاره است که پاندمی کرونا موجب شد تا بسیاری از فعالیت های صنعتی و اقتصادی، به دلیل ضرورت ممنوع شدن تجمع افراد در محیط های کاری، کاهش قابل توجهی را تجربه کنند. با این حال، انتها یافتن بحران شیوع ویروس کرونا می تواند بار دیگر از سرگیری فعالیت های اقتصادی و صنعتی، در مقیاسی به مراتب گسترده تر را با هدف جبران خسارات ناشی از پاندمی کرونا، به دنبال داشته باشد.

در این راستا، احتمالا کشور های مختلف جهان، شاهد جهش و اوج گیری قابل ملاحظه فعالیت های اقتصادی و صنعتی در دوره پساکرونا خواهند بود. امری که متعاقبا آلودگی بیشتر محیط زیست و آب و هوا را به دنبال خواهد داشت و وقفه ای که در دوره پاندمی ویروس کرونا در فرایند آلوده شدن محیط زیست ایجاد شده بود را صرفا به یک فرصت تنفس محدود برای کره زمین تبدیل می کند. از این رو، باید توجه داشت که خطر افزایش قابل توجه میزان آلودگی هوا و ومحیط زیست

در دوره پساکرونا، موضوعی کاملا جدی است. مساله ای که حتی بسیاری از افکار عمومی در اقصی نقاط جهان، بر این باورند که از اهمیتی به اندازه خودِ بحران شیوع ویروس کرونا برخوردار است.

اغلب انسان ها فکر می کنند که مساله تغییرات آب و هوایی به اندازه مساله بحران پاندمی کرونا، جدی است.میزان درصد موافقت یا عدم موافقت افراد (در کشور های مختلف جهان) با ضرورت جدی تلقی شدن بحران تغیرات آب و هوایی

منبع: فرارو
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1494

به "اعلام هشدار در مورد تاثیر پاندمی ویروس کرونا بر آینده تغییرات اقلیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام هشدار در مورد تاثیر پاندمی ویروس کرونا بر آینده تغییرات اقلیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید