از مالیات خانه های خالی چه خبر؟

به گزارش یادداشت سریع، با وجود آنکه دولت رسماً سامانه اخذ مالیات از خانه های خالی را به سازمان امور مالیاتی تحویل داده، نمایندگان مجلس می گویند که این سامانه در دو ماه اخیر بین سازمان امور مالیاتی و وزارت راه و شهرسازی پاسکاری می گردد.

از مالیات خانه های خالی چه خبر؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، اخذ مالیات از خانه های خالی به عنوان یکی از ابزارهای ایجاد تعادل و آرامش در بازار مسکن، کماکان در کش و قوس قرار گرفته است.

بر اساس قانون می بایست از سال 1395 واحدهای مسکونی خالی از سکنه مشمول مالیات شوند. این نوع مالیات با مالیات اجاره تفاوت دارد. مالیات بر اجاره سالهاست که برای واحدهای بزرگتر از 150 متر اعمال می گردد، اما مالیات خانه های خالی قرار است همه متراژ ها را تحت پوشش قرار دهد.

دریافت 1.5 برابر ارزش اجاره واحد خالی در سال چهارم

طبق اعلام محمود علیزاده، معاون سازمان امور مالیاتی، اگر هر واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه و بلا استفاده بماند، به عنوان خانه خالی مشمول مالیات ماده 54 قانون میگردد. بر این اساس در سال اول، واحدهای خالی مشمول مالیات نیست اما در سال دوم به میزان 50 درصد ارزش سالیانه اجاره ملک مشمول مالیات می گردد. مالکان خانه های خالی باید در سال سوم معادل 100 درصد ارزش اجاری و در سال چهارم 1.5 برابر مبلغ اجاره سالیانه مالیات بپردازند. زمان محاسبه نیز از سال 1395 یعنی زمان تصویب قانون است.

پیش احتیاج دریافت مالیات از خانه های خالی، سامانه املاک و اسکان است که اواخر بهمن ماه سال 1398 بود که وزارت راه و شهرسازی در یک مراسم، این سامانه را رونمایی کرد. پس از آن در اواخر اردیبهشت ماه کمیسیون مالی دولت طی مصوبه ای، بهره برداری از این سامانه را به سازمان امور مالیاتی داد. البته 26 خرداد ماه هادی خانی معاون سازمان امور مالیاتی گفت که اطلاعات سامانه املاک در اختیار این سازمان قرار نگرفته است. همان روز با ابلاغ جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، سامانه تشخیص خانه های خالی رسماً تحویل سازمان امور مالیاتی شد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز در هفته های اخیر چند بار اعلام نموده که اولین برگ های مالیاتی در تابستان سال جاری تحویل مالکان واحدهای خالی از سکنه خواهد شد؛ هر چند سازمان امور مالیاتی هنوز زمان دقیقی برای این موضوع اعلام ننموده است.

حالا نمایندگان مجلس مدعی هستند که این سامانه میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی پاسکاری می گردد. محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران از تعلل دولت در این زمینه گلایه نموده و گفته است: در نشست هفته آینده این کمیسیون، موضوع راه اندازی سامانه املاک و اسکان با حضور اسلامی و دژپسند وزرای راه و شهرسازی و اقتصاد مورد آنالیز قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1064

به "از مالیات خانه های خالی چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مالیات خانه های خالی چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید