ارجاع پرونده مدیران مرتبط با حوادث معدن اسفراین به دادستانی خراسان شمالی

به گزارش یادداشت سریع، دادستان عمومی و انقلاب اسفراین گفت: پرونده 4 تن از مدیران استانی و شهرستانی صنعت، معدن و تجارت و حفاظت محیط زیست خراسان شمالی متهم به کم کاری در حوادث معدن آلبلاغ اسفراین به دادستانی استان ارجاع شده است.

ارجاع پرونده مدیران مرتبط با حوادث معدن اسفراین به دادستانی خراسان شمالی

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش یادداشت سریع آنلاین، محسن کریمی پنج شنبه 21 آذر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تشکیل پرونده برای چهار مدیر صاحب مسئولیت در مورد حوزه معدنی آلبلاغ اسفراین، استان خراسان شمالی گفت: آنالیز این پرونده از حوزه شهرستان خارج شده و اقدامات بعدی از سوی دادستانی استان پیگیری می گردد.

پس از حادثه ریزش چندین باره معدن آلبلاغ در 11 آذرماه جاری و با کشته شدن چهارمین نفر در حین حفاری و برداشت غیرمجاز از این معدن، دادستان عمومی و انقلاب اسفراین با ورود به ماجرا علیه روسای ادارات حفاظت محیط زیست و صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی و اسفراین اعلام جرم نموده بود.

وی هفته گذشته دلیل این اقدام را اجرایی نکردن مصوبات شورای تامین در باره این معدن دانسته و گفته بود: علیرغم مصوبه شورای تامین اسفراین مبنی بر ضرورت تخریب غارها و تونل های غیراصولی حفر شده در منطقه معدنی آلبلاغ که توسط برداشت کنندگان غیرمجاز ایجاد شده است، دستگاه های یاد شده به وظیفه خود در این خصوص عمل ننموده اند.

دادستان اسفراین با اشاره به ادامه برداشت های غیرمجاز از معدن آلبلاغ، افزوده بود: دستگاه های متولی همچون نیروی انتظامی، محیط زیست و صنعت، معدن و تجارت، کم کاری نموده و در انجام وظایف قانونی خود در مورد حفاظت مناسب از این منطقه معدنی و جلوگیری از برداشت غیرمجاز ذخایر سرب و روی آن کوتاهی نموده اند.

کریمی با اشاره به اقدامات اجرا شده برای برخورد با برداشت کنندگان غیرمجاز از سنگ های معدن آلبلاغ اسفراین با اشاره به تشکیل 400 پرونده تخلف در این حوزه در یکسال گذشته، بر ضرورت تشدید مجازات متخلفان تاکید نموده و گفته بود: میزان مجازاتی که قانون گذار برای مجرمان این بخش معین نموده، چندان بازدارنده نبوده است.

با وقوع ششمین حادثه در این معدن، که دیروز - 20 آذر- سبب کشته یک تن دیگر در این معدن شد شمار جانباختگان معدن آلبلاغ از ابتدای سال جاری تا کنون به 5 نفر رسیده است.

برداشت غیرمجاز از این معدن سرب و روی، که در منطقه ای با همین نام واقع است، از ابتدای سال جاری با هجوم سودجویان به این منطقه همراه شد که با ورود شورای تامین خراسان شمالی در اواخر اردیبهشت ماه، این ناحیه از حضور سودجویان پاکسازی شد ولی اینک پس از گذشت چند ماه با حضور مجدد بعضی افراد محلی و غیرمحلی، برداشت غیرمجاز از این معدن مجددا افزایش یافته است.

استفاده از شیوه های غیراصولی و رعایت نکردن موارد ایمنی در برداشت غیرمجاز سنگ سرب و روی از معدن آلبلاغ اسفراین، تاکنون منجر به وقوع شش حادثه و مرگ 5 نفر و مصدومیت شماری افراد در این منطقه شده است.

واقع شدن این معدن در منطقه حفاظت شده زیست محیطی ساریگل، موجب شده تا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تا کنون در ثبت آن ناکام بماند ولی به تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدرو صادر نموده است.

شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی اسفراین قرار گرفته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 25 مرداد 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 611

به "ارجاع پرونده مدیران مرتبط با حوادث معدن اسفراین به دادستانی خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارجاع پرونده مدیران مرتبط با حوادث معدن اسفراین به دادستانی خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید