اثربخشی 79 درصدی واکسن کرونای سینوفارم

به گزارش یادداشت سریع، اما حتی پیش از انتشار نتایج مرحله سوم، واکسن سینوفارم بر اساس یک برنامه اضطراری به تقریبا یک میلیون نفر در چین تزریق شده است. پروفسور دیل فیشر از دانشگاه ملی سنگاپور استفاده گسترده از یک واکسن بدون طی مرحله سوم را غیر معمول خوانده است.

اثربخشی 79 درصدی واکسن کرونای سینوفارم

سینوفارم، شرکت چینی فراوریکننده واکسن کرونا که اکنون در حال فراوری آن است، داده هایی را منتشر نموده که اثربخشی این واکسن را 79 درصد نشان می دهد. شرکت چینی سینوواک می گوید برای اخذ مجوز به نهاد های نظارتی درخواست داده است.

یکی از مزیت های این واکسن این است که می توان در دمای عادی یخچال نگهداری کرد. واکسن آکسفورد هم از این قابلیت برخوردار است. این اولین واکسن از پنج واکسن کرونای چین است که اطلاعات مرحله آزمایش انسانی (مرحله سوم) آن به طور رسمی منتشر می شود.

امارات متحده عربی که برای اولین بار واکسن چینی سینوفارم چین را را ارزیابی کرد، اثربخشی آن را حدود 86 درصد بیان کرد. سینوفارم اطلاعات کاملی در خصوص واکسن این شرکت منتشر ننموده و سخنگوی سینوفارم از شرح این اختلاف خودداری کرد و گفت نتایج دقیق بعدا منتشر می شود.

امارات و بحرین از این واکسن برای کارکنان خط مقدم مبارزه با کرونا استفاده نموده اند

در ادامه کوشش های جهانی برای فراوری واکسن کرونا، به نظر می رسد چین با دو واکسن سینوفارم و سینوواک که در حال حاضر به بازار های خارج از این کشور راه یافته اند، پیشرفت بزرگی نموده است. سینوفارم یک شرکت دولتی داروسازی در چین است.

واکسن سینوفارم نیز همچون سینوواک دیگر واکسن کرونا چین، بر پایه ویروس مرده فراوری شده است. به نظر می رسد ایران نیز تا حدی از همین روش برای فراوری واکسن خود بهره برده است.

نتایج آزمایش های حیوانی و مراحل اول و دوم آزمایش انسانی این واکسن ها با همکاری دانشگاه های مطرح چین پیشتر در نشریات معتبر انتشار یافته اند.

بنابر اعلام این شرکت، آزمایش مرحله سوم واکسن سینوفارم از اثربخشی 79 درصدی این واکسن خبر می دهد که کمتر از دو واکسن فایزر و مدرنا و بیشتر از واکسن آکسفورد-استروزنیکا است. شرکت مدرنا از اثربخشی 95 درصدی واکسن خود خبر داده است. بنابر داده ها، اما میزان اثربخشی واکسن آکسفورد بریتانیا حدود 70 درصد اعلام شده است.

اما حتی پیش از انتشار نتایج مرحله سوم، واکسن سینوفارم بر اساس یک برنامه اضطراری به تقریبا یک میلیون نفر در چین تزریق شده است. پروفسور دیل فیشر از دانشگاه ملی سنگاپور استفاده گسترده از یک واکسن بدون طی مرحله سوم را غیر معمول خوانده است.

اوایل ماه دسامبر سال جاری، کشور پرو آزمایش واکسن سینوفارم را به خاطر رویداد جدی نامطلوبی که برای یکی از داوطلبان رخ داد، به تعلیق درآورد. بعدتر، اما این تعلیق برداشته شد. توقف در جریان آزمایش های بالینی غیر معمول نیست. چنین اتفاقی در زمان آزمایش واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد نیز روی داد.

در چین، عمدتا گسترش ویروس کرونا مهار شده و زندگی، آرام و آهسته به یک شرایط عادی جدید بازمی شود.

منبع: فرادید
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1440

به "اثربخشی 79 درصدی واکسن کرونای سینوفارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثربخشی 79 درصدی واکسن کرونای سینوفارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید