ابراز نگرانی نماینده ایران از برنامه مخفی هسته ای عربستان و تاثیرات منفی آن بر منطقه

به گزارش یادداشت سریع، نماینده ایران در نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه مخفی هسته ای عربستان و تاثیرات منفی آن بر منطقه ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی نماینده ایران از برنامه مخفی هسته ای عربستان و تاثیرات منفی آن بر منطقه

به گزارش گروه سیاست خارجی یادداشت سریع، به دنبال ادعای واهی و بی اساس نماینده عربستان سعودی در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در وین در حال برگزاری است، نماینده کشورمان ضمن ابراز تاسف از استفاده عربستان سعودی از جنگ و تنش برای پنهان کردن مسائل و ناکامی های داخلی خود، نسبت به انجام برنامه مخفی هسته ای از سوی این کشور ابراز نگرانی کرد.

در بخشی از پاسخ نماینده کشورمان آمده است: بسیار مایه تاسف است که عربستان سعودی از جنگ و تنش، برای پنهان کردن مسائل یا ناکامی های داخلی خود استفاده می نماید. رژیم سعودی و متحدانش به طور آشکار و مکرر در سال های اخیر نشان داده اند که جهت رسیدن به منافع و اهداف نامشروع، در تجاوز به کشورهای همسایه خود از جمله یمن، ارتکاب جرائم جنگی، حمله به مدارس، بیمارستان ها، بازارها و قتل عام زنان و بچه ها ابایی ندارند.

نماینده کشورمان با تاکید بر اینکه عربستان در حال توسعه و اجرای یک برنامه هسته ای به شدت غیرشفاف است، اضافه کرد: مقامات سعودی در چندین مناسبت مختلف اشاره نموده اند که در حال کار بر روی طرحی هستند تا با احداث کانال، کشور همسایه خود قطر را از حالت شبه جزیره به جزیره تبدیل نمایند. بخشی از این کانال برای یک تاسیسات پسماند هسته ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این قصد سیاسی پادشاهی عربستان حاکی از آن است که رفتار غیرمسئولانه این کشور نه تنها به ملت و محیط خود بر می شود، بلکه همچنین ثبات و ایمنی منطقه و کشورهای همسایه را هدف قرار گرفته است.

در بخش دیگری از واکنش کشورمان با اشاره به اینکه رفتار غیرمسئولانه و برنامه غیر شفاف عربستان از سوی دولت ترامپ و ذیل رویکرد تجاری و سود محور مورد حمایت قرار می گیرد، آمده است: لازم است که جامعه بین المللی برای عربستان روشن سازند که تحمل هیچ گونه انحراف از برنامه صلح آمیز هسته ای یا انتقال مواد رادیو اکتیو به گروه های تروریستی را ندارند.

نماینده کشورمان در انتها ضمن درخواست از عربستان سعودی برای پذیرش کامل نظام پادمانی آژانس و اجازه به بازرسان این نهاد برای دسترسی به تمامی فعالیت های هسته ای آن، تاکید نمود: لازم است تا آژانس فورا از همه کشورهایی که عربستان آنها را به عنوان شرکای احتمالی اهدای نیروگاه های برق هسته ای معرفی نموده، بخواهد تا از تامین راکتورهای برق هسته ای برای پادشاهی سعودی تا زمانی که شرایط برای اجرای پادمان های مناسب آژانس فراهم نشده، خودداری نمایند.

به گزارش فارس، خالد بن صالح السلطان رئیس شهرک انرژی ملک عبدالله عربستان سعودی روز دوشنبه در نشست سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، گفت: از تحولات اخیر در برنامه هسته ای ایران و موارد مختلف نقض تعهدات هسته ای این کشور، عمیقا نگران هستیم. گذر این کشور از حداکثر مجاز ذخایر اورانیوم با غنای پایین و همچنین گذر از سطح غنی سازی مجاز.

این مقام سعودی اضافه کرد: پادشاهی سعودی معتقد است که چنین اقداماتی نقض فاحش و سرکشی مشهود از قوانین بین المللی و جامعه بین المللی است. در نتیجه، از جامعه بین الملل می خواهیم که در برابر چنین موارد نقضی ایستاده و اقدام قاطعانه تر و موضع محکم تری در قبال ایران اتخاذ کند.(بیشتر بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 370

به "ابراز نگرانی نماینده ایران از برنامه مخفی هسته ای عربستان و تاثیرات منفی آن بر منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی نماینده ایران از برنامه مخفی هسته ای عربستان و تاثیرات منفی آن بر منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید