آیا کرونای انگلیسی وارد ایران شده است؟

به گزارش یادداشت سریع، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت:چیزی که ثابت شده باشد و مطالعه کرده باشیم که ویروس کرونای انگلیس وارد ایران شده نبوده است.

آیا کرونای انگلیسی وارد ایران شده است؟

به گزارش خبرنگاران، نادر توکلی،معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در مصاحبه با فارس درباره جهش ویروس کرونا و نمایان شدن کرونای انگلیسی در دنیا،گفت: در سه ماه اخیر که با شیوع کرونا درگیر بودیم و حجم زیادی به تعداد مبتلایان به این ویروس اضافه شده فشار شدیدی در موج سوم به کادر درمان وارد شد،الگوی ویروس، الگویی با عفونت زایی بالایی بود.

وی ادامه داد: تعداد موارد ابتلا و تعداد تست های PCR بسیار بالا و درصد مثبت در مواردی که شک می کردیم تا 75 درصد بیشتر بود؛ به نظر می رسد موج سوم از نظر درجه انتقال، میزان و حجم سرایت موج جدیدی بوده است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران ابراز داشت: اینکه چقدر می توان آن را به افزایش میزان سرایت و انتقال انسان به انسان استناد بدهیم، قابل بحث است.

توکلی متذکر شد: اگر چه هنوز ما مطالعه ژنتیکی مشخصی در کشور انجام نداده ایم، اما مقالاتی که در سطح دنیا منتشر شده، نشان می دهد این موج سوم کرونا بخشی به همین کرونای انگلیسی بر می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در کشورمان شاهد کرونای انگلیسی نبوده ایم؟، بیان داشت:خیر؛ چیزی که ثابت شده باشد و مطالعه کرده باشیم نبوده است؛اما می توان این را تا حدی به موج سوم کرونا محتمل دانست.

توکلی درباره پیش بینیوضعیت شیوع کرونا تا خاتمه سال جاری،گفت: فقط بحث سردی هوا و آنفلوآنز است؛اینکه شرایط کرونا قدری پیچیده شود، این موضوع مقداری نگران کننده است؛ اگرچه باید همچنان دستورالعمل ها را رعایت کنیم.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز تزریق واکسن آنفلوآنزا تاثیری دارد؟، اضافه کرد: بله، تا اواسط زمستان می تواند تاثیر نسبی داشته باشد؛ به خصوص برای سالمندان و این افراد باید این واکسن را تزریق کنند و در داروخانه ها نیز موجود است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1408

به "آیا کرونای انگلیسی وارد ایران شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونای انگلیسی وارد ایران شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید